Jaką stolnicę kupić? Która stolnica jest najlepsza?

Nie ma znaczenia jak często wyrabiamy ciasto, nawet jeśli dzieje się to tylko kilka razy w roku, to i tak warto mieć odpowiednie miejsce, aby to robić. A to oznacza, że do wyrabiania ciasta powinniśmy zainwestować w stolnicę. Nie tylko będziemy mieli miejsce, w którym będziemy mogli ze sobą zagnieść wszystkie składniki, ale również będziemy mogli na niej spokojnie to ciasto pokroić, nie martwiąc się, że zniszczymy stół. Ale jaką stolnicę powinniśmy wybrać, aby mieć pewność, że będziemy z niej zadowoleni.

Popularne są drewniane

Przede wszystkim warto wiedzieć, że bardzo popularne są stolnice wykonane z drewna. Może to być buk, topola, klon czy lipa.

Najważniejsze tutaj będzie to, aby taka stolnica została odpowiednio zabezpieczona przed pierwszym użyciem poprzez jej zaimpregnowanie. W przeciwnym razie będzie wchłaniała wodę, a co się z tym wiąże, z biegiem czasu dojdzie do jej zniszczenia i już nie będziemy mogli z niej korzystać. Warto wiedzieć, że taka stolnica z trzech stron posiada wyższe brzegi, dzięki czemu mamy pewność, że nic nie będzie nam z niej spadało, a zagniecenie ciasta będzie znacznie łatwiejsze. Mogą one mieć różne rozmiary, jednak zazwyczaj zabierają dość dużo miejsca.

Inne rozwiązania?

Jeżeli nie mamy tyle miejsca, aby trzymać stolnicę drewnianą, to warto się zastanowić, czy nie będzie dla nas lepsza stolnica silikonowa. Przede wszystkim jeśli nie będziemy jej używać, to bez problemów będziemy mogli ją zwinąć w rulon i schować do szuflady, albo szafy.

Co więcej taka stolnica jest bardzo łatwa w czyszczeniu, a dzięki specjalnej powłoce ciasto nie będzie do niej przywierało. To wszystko sprawia, że tego typu silikonowe stolnice cieszą się coraz większym zainteresowaniem i niejednokrotnie wygrywają z tymi drewnianymi. Tym bardziej, że nie przesuwają się one na stole, a więc wyrabianie ciasta także jest łatwiejsze. Warto przemyśleć czy wolimy stolicę drewnianą, która jest mocna i solidna, ale zabiera dużo miejsca. Czy może wolimy silikonową, która miejsca zajmuje nie wiele i pozwala na swobodne przygotowanie ciasta. Najważniejsze jednak jest to, abyśmy ostatecznie zdecydowali się na któryś model stolnicy, bo dzięki niej będziemy oszczędzać blat, a jego jednak trudniej będzie nam wymienić.

Warto zobaczyć, co będzie lepsze w naszym przypadku i na to się zdecydować.