Jak czyścić skórzane krzesła w jadalni

Jak czyścić skórzane krzesła w jadalni?

Skórzane meble uchodzą za najbardziej ponadczasowe elementy wyposażenia wnętrz. Dzięki nim przestrzeń prezentuje się niezwykle elegancko i wyszukanie. Co więcej, krzesła skórzane w jadalni mogą okazać się inwestycją na długie lata. Uniwersalizm materiału obiciowego jest niepodważalny, dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak go odpowiednio czyścić. W poniższym artykule zostały wyszczególnione najważniejsze kroki i porady dotyczące pielęgnacji skóry.

Jak dbać o skórzane krzesła?

Kwestią, którą należy mieć  na uwadze podczas dbania o krzesła skórzane, jest systematyczność. Kurz jest wrogiem wielu materiałów, dlatego nie można dopuścić, by nagromadziło się go zbyt dużo. Podstawowe czyszczenie skórzanych krzeseł powinno odbywać się co najmniej raz w tygodniu. Do odkurzenia należy wykorzystać wilgotną ściereczkę, którą zamacza się w wodzie z płatkami mydlanymi i dobrze wykręca. Pozbycie się nadmiaru wody ze ściereczki jest niezwykle ważne, ponieważ skórzane meble wyjątkowo ciężko znoszą wilgoć. Nadmiernie namoczone szybko stracą pierwotny połysk. Podobnie jak wilgoci, należy unikać pełnego nasłonecznienia. Aranżację należy przemyśleć tak, aby nowe krzesła nie stanęły w najmocniej oświetlonym miejscu w salonie lub jadalni. Słońce, a dokładniej promienie UV, przyspieszają proces niszczenia. Stosując się do powyższych zaleceń można cieszyć się meblami, które przez lata będą wyglądały jak w dniu zakupu.

Jak wyczyścić krzesła skórzane?

Profilaktyka sprawi, że skórzane krzesła wzbogacą wystrój jadalni przez długie lata. Co zatem zrobić w sytuacjach nieprzewidzianych, gdy z nieuwagi pojawią się plamy? Należy reagować szybko. Nie można pozwolić, aby powstałe zabrudzenie wniknęło w głębsze warstwy obicia. Przy zakupie skórzanych krzeseł warto zorientować się, jaki preparat czyszczący jest polecany przez producenta. Wybierając specjalistyczny środek chemiczny, należy pamiętać o typie skóry, jakim obito meble oraz wystrzegać się preparatów, w których składzie znajduje się alkohol. Informacje o typie skóry można znaleźć na karcie gwarancyjnej. Poza wieloma dedykowanymi środkami czyszczącymi istnieją również domowe sposoby pozbywania się zabrudzeń. Krzesła skórzane można wyczyścić kamieniem uniwersalnym. Przed zastosowaniem któregokolwiek z wymienionych rozwiązań poleca się sprawdzić efekt na niewidocznym miejscu materiału obiciowego.



Czym nawilżać meble skórzane?

Nawilżanie skórzanych krzeseł może przynieść pozytywne rezultaty. Odpowiednio zaimpregnowane elementy wyposażenia zawsze będą prezentować się nienagannie. Ten etap pielęgnacji powinien nastąpić bezpośrednio po dokładnym wyczyszczeniu skórzanych krzeseł. Do nawilżania najlepiej przystąpić wieczorem, aby mieć pewność, że na meblach nikt nie usiądzie, gdyż po wtarciu odpowiednich preparatów materiał musi mieć czas, aby wchłonąć odżywkę. Do nawilżenia skórzanych krzeseł posłuży oliwa z oliwek, bądź oliwka dla dzieci. Dwa razy w roku poleca się zastosowanie wosku pszczelego na krzesłach skórzanych. Każdy ze wspomnianych roztworów należy wcierać równomiernie w niewielkiej ilości za pomocą ściereczki z mikrofibry. Jeśli krzesła skórzane przez zaniedbanie straciły blask i pierwotny kolor, można wspomóc się specjalistycznymi kremami, bądź pastami koloryzującymi, które są używane podczas renowacji. Dzięki sprawdzonym produktom meble odzyskają utracony blask, jednakże nic nie sprawdzi się lepiej niż systematyczna pielęgnacja.

Zdj. główne: Nirzar Pangarkar/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.