jakie kwiaty do pokoju dziecka

Jakie kwiaty do pokoju dziecka?

Żywe rośliny od lat uznawane są za ważny element domowych kompozycji. Poza aspektem dekoracyjnym pełnią w naszym otoczeniu wiele innych, przydatnych funkcji. Zieleń wpływa kojąco na zmysły, polepsza nasze samopoczucie i koncentrację, a wybrane gatunki efektywnie dbają o czystość powietrza. Liczne zalety są powodem chęci ich aranżacji wszędzie, również w pokoju dziecięcym. Zanim jednak zdecydujemy się ustawić je w pokoju malucha sprawdźmy, które rośliny do pokoju dziecka są najlepsze.

Jakie rośliny nadają się do pokoju małego dziecka?

Jak w każdym innym, tak i w pokoju malucha zdecydowanie warto aranżować żywe rośliny. W porównaniu do innych pomieszczeń, gatunki wybierane tutaj muszą być staranie wyselekcjonowane. Pierwszym, a zarazem najważniejszym aspektem jest bezpieczeństwo. Dzieci poznają świat w nieco inny sposób niż dorośli. Chętnie używają wszystkich zmysłów, w tym dotyku i smaku. Ten fakt wiąże się z potencjalnym zagrożeniem, gdyż nieświadomy maluch może sam narazić się na niebezpieczeństwo. Wybierając kwiaty do pokoju dziecka sięgajmy po gatunki, które nie szkodzą podczas kontaktu fizycznego, również pośredniego.

Jakich roślin nie ustawiać w pokoju dziecka?

W pokoju malucha należy unikać roślin trujących, wydzielających toksyczne substancje. Takie odmiany mogą powodować m.in. zaburzenia przewodu pokarmowego, uszkodzenia spojówki, a także różnego rodzaju wysypki. Do kwiatów tego typu możemy zaliczyć monsterę, skrzydłokwiat, bluszcz doniczkowy i syngonium. Przed zakupem jakiejkolwiek sadzonki zawsze warto sprawdzić jej właściwości, ponieważ nawet odpowiedni dystans może nie ochronić dziecka przed szkodliwym działaniem rośliny. Do potencjalnie niebezpiecznych możemy zaliczyć również wszelkiego rodzaju kaktusy, dracenę, jukę i aloes. Wymienione gatunki charakteryzują się ostro zakończonymi liśćmi, które również mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla najmłodszych. Kolejną grupą, którą również odradzamy, są rośliny o silnym zapachu. Hiacynt, choć bezapelacyjnie urodziwy, może okazać się nietrafionym wyborem dla alergika. Rośliny do pokoju dziecka nie powinny również owocować. Kolorowe plony o ciekawych kształtach mogą przyciągać małych odkrywców i stać się powodem zatrucia pokarmowego.Najlepsze kwiaty do pokoju dziecka

Rośliny to dodatek, który naszym zdaniem warto aranżować w pokoju malucha. Badania naukowe potwierdzają, że obecna w naszym otoczeniu zieleń wpływa pozytywnie na nastrój i efektywność skupienia. Kwiaty doniczkowe to również doskonała okazja do nauki odpowiedzialności. Dzieci uwielbiają podejmować się różnego rodzaju aktywności typowych dla dorosłych, dlatego wspólne podlewanie może okazać się nauką przyjemną i pożyteczną. Chcąc zadbać o zdrowie naszych najmłodszych, należy nie tylko sięgać po gatunki bezpieczne, ale również takie, które oferują dodatkowe korzyści. Aranżując kwiaty do pokoju dziecka wybierajmy sadzonki o właściwościach oczyszczających powietrze. W dziecięcej dżungli warto postawić:

  • sansewierie,
  • paproć,
  • zamiokulkas,
  • trzykrotki.

Rośliny do pokoju dziecka – gdzie ustawić

Ustawienie kwiatów w pokoju malucha również powinno być przemyślane. Pozostawione na podłodze lub parapecie mogą stanowić zagrożenie. Chwila nieuwagi może skutkować nie tylko zniszczeniem doniczki i rośliny, ale w skrajnych przypadkach uszczerbkiem na zdrowiu malucha. Właśnie dlatego nie warto aranżować takich dekoracji na powierzchniach, do których dziecko ma łatwy dostęp. Wybierajmy obszary położone wysoko, a także takie, z których dekoracja nie spadnie. Naszym zdaniem świetnym pomysłem jest wykorzystanie podwieszanych i mocowanych na ścianach kwietników. Solidnie zamontowane, bez problemu zagwarantują bezpieczne położenie dla naszych żywych ozdób. W przypadku małych dzieci sprawdzą się również blaty wysokich mebli oraz wszelkiego rodzaju półki i regały.

Zdj. główne: Prudence Earl/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.