kino domowe w salonie

Kino domowe w salonie — pomysły i aranżacje

W grudniu 1895 r. odbył się pierwszy pokaz filmowy i chociaż bracia Lumière z początku nie wierzyli w komercyjny sukces nowego wynalazku, to dziś wiemy, że byli w ogromnym błędzie. Kino stało się najpopularniejszym rodzajem rozrywki, a technologia filmowa wciąż się rozwija. Niektórzy nie potrafią wyobrazić sobie życia bez szerokiego ekranu, dlatego wspólnie zastanowimy się jak go przenieść we własne cztery ściany i stworzyć kino domowe w salonie.

Rzutnik w salonie zamiast telewizora?

Kino kojarzy się przede wszystkim z szerokim ekranem, który dostarcza doznań nieporównywalnych do tych zapewnianych przez telewizor. Jest wiele aspektów, które przemawiają za wyborem rzutnika do salonu. Poza zaletami, wynikającymi z parametrów technicznych, należy wspomnieć, że dyskretnie zamontowany projektor i rozsuwany ekran prezentują się schludniej. Wiele osób jest zdania, że telewizor umiejscowiony w pomieszczeniach urządzonych w innym stylu niż nowoczesny, burzy główny zamysł stylistyczny. Znaczącą zaletą przemawiającą za zakupem rzutnika okaże się z pewnością działanie jego światła na oczy.

rzutnik zamiast telewizora w salonie
Zdj.: Dylan Calluy/unsplash.com

Obraz, który do nas trafia, dzięki projektorowi jest odbity, dlatego nie niszczy wzroku w takim stopniu jak telewizor, który świeci bezpośrednio w oczy. Ponadto nowoczesne wyświetlacze często przekłamują kadry, podkreślając kontrast, który również może być męczący dla wzroku. Rzutnik ustawiony 2-3 metry od ściany może pokryć obraz o przekątnej aż 100 cali, co więcej pomimo dużej rozdzielczości oglądane filmy pozostaną w jakości Full HD! Biorąc pod uwagę powyższe fakty, nie można rozpocząć budowy kina domowego bez idealnego projektora i rozsuwanego ekranu.

Kino domowe — jakie nagłośnienie?

Z kinem nieodzownie łączy się również dźwięk. Wszystkie efekty dźwiękowe, które dochodzą do widza, rozchodzą się po całej sali w sposób szerokokątny. W domu również można zapewnić sobie podobne doznania. W niewielkich salonach sprawdzi się system audio 5.1, (czyli pięć głośników: centralny, dwa przednie, dwa efektowe oraz subwoofer). Każdy z wymienionych typów wymaga odpowiedniego umiejscowienia. Głośnik centralny powinien znaleźć się bezpośrednio przy ekranie, gdyż z niego pochodzą dźwięki rozmów oraz takie, które są najważniejsze dla danej sceny.

W przypadku przednich, warto wybrać głośniki kolumnowe, które staną na podłodze po lewej i prawej stronie ekranu. Przetworniki efektowe mogą być niewielkich rozmiarów, ponieważ z nich uzyskujemy najmniej istotne dźwięki, które jednak tworzą wrażenie przestrzennie rozchodzącego się głosu, stąd nazwa – surround oraz sposób rozmieszczenia na ścianach wokół kanapy. Subwoofer odpowiada za niskie tony. Słuch człowieka nie jest w stanie wywnioskować, skąd dobiegają dźwięki poniżej konkretnej częstotliwości, dlatego ten głośnik można umieścić w dowolnym miejscu, ale na podłodze. Wszystkie przetworniki powinny pochodzić od tego samego producenta, aby uzyskane brzmienie było spójne.



Jak rozmieścić kino domowe w salonie?

Aby w domowych warunkach poczuć się jak na sali kinowej, wszystkie wymienione elementy muszą tworzyć zgraną kompozycję. Wybierając miejsce na rzutnik w salonie, należy mieć w pamięci, że uzyskany obraz będzie tracił na jakości wraz z ilością nasłonecznienia. Dlatego kino domowe należy wyposażyć nie tylko w elektronikę, ale też w odpowiednie żaluzje, bądź nieprzepuszczalne zasłony zaciemniające. Kanapa powinna znaleźć się w centralnej części naprzeciwko ekranu. Warto zadbać o to, aby wszystkie miejsca we własnej sali kinowej oferowały podobną jakość oglądania i nie były zróżnicowane. Oczywiście nie może też zabraknąć stolika na przekąski. Teraz wystarczy tylko zrobić świeży popcorn, wręczyć każdemu z domowników colę i cieszyć się wspólnym seansem w domowym kinie. Czego chcieć więcej?

Zdj. główne: Chauhan Moniz/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.