siedzisko pod oknem w kuchni

Siedzisko pod oknem w kuchni — relaks o każdej porze roku

Miejsce relaksu w samym centrum życia rodzinnego — takimi słowami można opisać siedzisko pod oknem w kuchni! Odpowiednio zaaranżowany parapet może być początkiem nowej, domowej tradycji. Przytulny kącik, który często pojawia się w filmach, jest marzeniem wielu. W poniższym artykule znajduje się odpowiedź na pytanie, jak urządzić przestrzeń stworzoną do wypoczynku pod kuchennym oknem.

Gdzie sprawdzi się siedzisko pod oknem?

Szerokie, a zarazem niskie parapety aż proszą się o funkcjonalne zastosowanie. W kuchniach z oknami o standardowych blatach, aranżacja siedziska wciąż jest możliwa, należy natomiast zwrócić uwagę na inne czynniki. Przede wszystkim wybrane okno powinno otwierać się  na zewnątrz tak, aby dołączone akcesoria nie przeszkadzały podczas wietrzenia kuchni. Przed aranżacją najlepiej upewnić się, po której stronie świata znajduje się wybrane okno – idealne umiejscowienie przypada na stronę południową lub zachodnią, które są oświetlone cały dzień.

Jak zaaranżować parapet do siedzenia?

Już nawet 60 cm parapety mogą posłużyć, jako wygodne siedzisko. Jednakże w czasie urządzania przytulnego zakątka w kuchni, należy zwrócić uwagę na udźwig wybranego miejsca. W przypadku parapetów, które nie są przygotowane pod siedzisko, aranżacja wymaga dozy kreatywności. Pod parapetem można umieścić półki, które wydłużą siedzisko, jednocześnie je stabilizując, a kuchnia zyska dodatkowe miejsce na przechowywanie. Półki można wypełnić ulubioną literaturą, a wtedy z przytulnego siedziska pod oknem powstanie urokliwy kącik czytelniczy. Blat należy pokryć pianką tapicerską i dobrać obicie. Wybrany materiał powinien być przyjemny w dotyku i odporny na zabrudzenia. Ostatnim krokiem jest dodanie dekoracyjnych poduszek oraz puszystego koca. Warto zadbać też o odpowiednie oświetlenie.Siedzisko pod oknem a grzejnik

Marzenie o siedzisku pod oknem w kuchni spotyka się z wieloma przeszkodami. Jednym z częstych powodów rezygnacji z idealnego miejsca wypoczynku jest grzejnik, który stanowi przeszkodę w poszerzeniu blatu. Należy go odpowiednio zabudować. Warto dodać, że obudowa powinna składać się z ażurowych drzwiczek, które pozwolą na swobodną cyrkulację powietrza.

Zalety siedziska pod oknem w kuchni

Siedzisko na parapecie w kuchni całkowicie odmieni charakter wnętrza. Chociaż omawiane rozwiązanie można często obserwować na zdjęciach i filmach, to rzadko widzi się je w rzeczywistości. Oryginalny wystrój, poza wygodą i poczuciem komfortu rodzinnego ogniska, oferuje wachlarz funkcjonalnych zastosowań. Ponadto skomponowane własnoręcznie siedzisko będzie pretekstem, aby każdego ranka zatrzymać się na chwilę przy oknie i docenić otaczający krajobraz. W popołudniowym gotowaniu będzie mogła uczestniczyć cała rodzina wraz z dziećmi, które z wygodnego parapetu będą mogły podpatrzeć tajniki kulinarne. Siedzisko na parapecie w kuchni to doskonałe miejsce, w którym można oddać się kontemplacji natury — z dala od elektroniki.

Zdj. główne: Daniil Silantev/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.