Jak wybrać odpowiedni rozmiar obrusu?

Nie ma znaczenia czy mamy ładny i nowy stół, czy może mamy już stół starszy z wyraźnymi śladami użytkowania. Jeśli tylko dobierzemy do nich odpowiedni obrus, to każdy z nich będzie się prezentował pięknie, a do tego wszystkiego jeszcze, możemy sprawić że pomieszczenie w którym taki stół przykryty obrusem będzie się znajdował, zyska na wyglądzie i chętnie będziemy w nim przebywać. Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby dobrać odpowiedni obrus, bo tylko wówczas będziemy mogli mieć pewność, że stanie się on ozdobą danego pomieszczenia.

jak dobrać rozmiar obrusu – długość

Jeżeli szukamy obrusu na nasz stół i chcemy, żeby efekt końcowy prezentował się jak najlepiej, to przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na długość takiego stołu. To oznacza, że najpierw trzeba zmierzyć sam stół, tak abyśmy mieli pewność, że obrus na który się zdecydujemy nie będzie za krótki. A następnie trzeba dodać podwójną długość zwisu, a zazwyczaj zwis wynosi 20 cm. Czyli tak naprawdę powinniśmy dodać do długości obrusu 40 cm.

Przy obrusach kwadratowych i prostokątnych tą wielkość dodajemy do obydwóch długości, przy obrusach okrągłych dodajemy ją po prostu do średnicy. Chodzi o to, aby po założeniu takiego obrusu na stół, pięknie zwisał on nam z każdej strony i zasłaniał tą przestrzeń między nogami, jednocześnie nie przeszkadzając w wygodnym jedzeniu posiłków.

Dobry rozmiar obrusu a wygląd

Chociaż sama wielkość obrusu jest bardzo ważna, to podczas jego kupowania powinniśmy zwrócić uwagę także na inne rzeczy. Warto się przyjrzeć tkaninie, z której jest wykonany, czy będzie łatwa do czyszczenia i prasowania, czy nie będzie się zbytnio gniotła. Dodatkowo warto też się zastanowić, czy taki obrus ma być gładki, czy może powinien posiadać jakiś haft, który stanie się jego ozdobą. Możemy wówczas zdecydować się na haft uniwersalny, który sprawi, że taki obrus będziemy mogli rozkładać na co dzień, jak i na święta, ale możemy się także zdecydować na taką propozycję, gdzie będziemy mieli haft tematyczny i wówczas będziemy takiego obrusu używać tylko w określonym czasie. Warto zobaczyć jakie obrusy są nam proponowane i zastanowić się, który z nich może najlepiej pasować do naszego wnętrza.Przede wszystkim zwróćmy uwagę na jego długość, ale poza tym, warto także popatrzeć na inne jego cechy, które pomogą nam ocenić, czy jest to propozycja, której szukaliśmy, czy jednak wolelibyśmy, aby na naszym stole znalazło się coś innego.