Jak urządzić przedpokój w stylu skandynawskim?

Jak urządzić przedpokój w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski króluje w naszych domach od kilku sezonów i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Za co najbardziej cenione jest scandi? Naszym zdaniem przede wszystkim za fuzję funkcjonalności z minimalistycznym pięknem. Wnętrza bazujące na tej estetyce zaskakują przyjemnym, domowym klimatem. Przedpokój, jako wizytówka naszych czterech ścian, to miejsce, które zdecydowanie warto zaprojektować w tym stylu. O tym, jak to zrobić, przeczytasz poniżej!

Jak urządzić skandynawski przedpokój? Plan to podstawa

Bez względu na to, o jakim wnętrzu czy stylu mówimy, każdą metamorfozę warto rozpocząć od planu. Co powinien zawierać projekt przedpokoju skandynawskiego? Na początek warto zapoznać się z wymiarami danego pomieszczenia. Wstępny szkic z parametrami rozrysujmy na kartce. Kolejnym krokiem jest wstępne zaplanowanie ułożenia mebli. Jeśli wyposażenie nie jest jeszcze wybrane, to na start wystarczy orientacyjny rzut na wspomnianym wcześniej szkicu. Warto tu posługiwać się przybliżonymi wymiarami poszczególnych mebli – dzięki temu już na samym początku zaobserwujemy, czy dla wszystkich sprzętów znajdzie się we wnętrzu miejsce. Pod uwagę bierzemy jednak nie tylko szerokość i głębokość elementów wyposażenia, ale również ich wysokość. Kolejnym krokiem jest bowiem oświetlenie. Plan punktów świetlnych zakłada rozrysowanie zarówno lampy centralnej, jak i ewentualnych źródeł światła ściennego.

Przestrzeń przedpokoju, bez względu na styl w niej dominujący, powinna pozostawać w miarę możliwości nieprzytłoczona. Układ mebli warto więc rozrysować na kilka sposobów, aby wyłonić ten optymalny.

Skandynawskie wnętrze – cechy

Styl skandynawski bezapelacyjnie kojarzony jest z jasnymi barwami. Pierwsze skrzypce gra tu drewno i pastelowe kolory. Połączenie tego typu może być widoczne nie tylko w meblach, ale również na ścianach i podłogach. Wnętrze bazujące na jasnej palecie barw to przepis na sukces – szczególnie we wnętrzach pozbawionych dostępu do światła słonecznego oraz o małym metrażu. Wąski przedpokój jawi się dzięki temu jako nieco większy – ten sprytny trik optyczny stosowany jest przez profesjonalistów od wielu lat!

Wyposażenie przedpokoju powinno być minimalistyczne i funkcjonalne. Formy mebli w stylu scandi są proste i niejednokrotnie zaskakują bardzo przemyślanymi formami. Doskonałym przykładem może być tutaj nowoczesny wieszak na ubrania z szafką na buty. Jeden mebel pełni aż dwie, a jeśli dodać do tego ławkę nad półkami, to nawet 3 funkcje! Wystrój przedpokoju o małym metrażu warto zatem oprzeć o tego typu meble.

Przedpokój w skandynawskim stylu – podsumowanie

Pamiętamy, że wyposażenie wnętrz to nie wszystko. Aranżując wymarzony przedpokój, nie zapominajmy o istocie dodatków. Oczywiście jak wspomnieliśmy już nieco wcześniej, scandi cechuje się minimalizmem i funkcjonalnością – nadmiar sprzętów czy ozdób zdecydowanie nie jest tu pożądany. Jak podkreślić skandynawski styl, aby wnętrze nie stało się przytłoczone? Odpowiedź jest stosunkowo prosta – sięgnijmy po elementy, które będą dekoracją użyteczną! Doskonałym przykładem mogą być detale takie jak ozdobne gałki meblowe, lustra w drewnianych ramach, efektowne haczyki ścienne na ubrania, czy pleciony kosz – wprost idealny na klucze.

Przedpokój scandi to obszar, w którym kreatywność również może znaleźć swoje ujście! Nawet tutaj jest bowiem miejsce dla ciekawych dekoracji czy drobnych bibelotów – pamiętajmy jednak, że motyw główny to mimo wszystko minimalistyczny styl skandynawski – najpiękniejszy w swej prostocie!

Zdj. główne: tutuwords/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.