Jak przykleić lustro do ściany

Jak przykleić lustro do ściany?

Lustra to nieodłączny element wystroju naszych domów. Pomagają nam w codziennym doborze garderoby, nakładaniu makijażu, ale co ważne, są również atrybutem dekoracyjnym. Właściwy montaż dodatku jest bardzo istotny – zarówno z przyczyn estetycznych, jak i funkcjonalnych. Właśnie dlatego poniżej omawiamy sprawdzone sposoby na to, jak przykleić lustro do ściany. Zachęcamy do lektury!

Gdzie powiesić lustro?

W kontekście montażu lustra najważniejsze jest oczywiście miejsce, w którym dodatek ma się docelowo znaleźć. Sprawa nie jest tak oczywista, jak mogłoby się to wydawać. Taflę warto bowiem umieścić w miejscu, w którym mamy dostęp do naturalnego światła – dzięki temu możemy liczyć na najlepszy efekt estetyczny, jak i praktyczny. W końcu dzięki padającym na lustro promieniom słońca, całe otoczenie zyskuje na blasku i przestronności! Co więcej, w przypadku makijażu, zdecydowanie najlepiej jest polegać na naturalnym oświetleniu, które nie zakłamuje barw.

Przestrzenie, w których najczęściej decydujemy się na montaż lustra, to oczywiście łazienka, przedpokój, garderoba oraz sypialnia. Naszym zdaniem salon również okazuje się przestrzenią doskonałą do aranżacji wspomnianego dodatku.

Zobacz również jak myć lustro, by zostało bez smug: https://restilo.pl/blog/czym-umyc-lustro-aby-pozbyc-sie-zabrudzen-i-smug

Jak przykleić lustro do ściany? Sprawdzone sposoby na montaż

Duża i ciężka tafla lustra jest zdecydowanie trudniejsza do zamontowania niż lekka i mała – to oczywiste. Jednak bez względu na gabaryty dodatku, sposób mocowania warto dokładnie przemyśleć. W końcu nikt z nas nie chce doświadczyć sytuacji, w której szklana powierzchnia spada z miejsca docelowego. Czym przykleić lustro do ściany, aby efekt był trwały i bezpieczny dla użytkowników? Jednym z najlepszych i najprostszych sposobów jest użycie specjalistycznego kleju montażowego, dedykowanego do elementów ze szkła. Produkt tego typu jest łatwo dostępny w większości sklepów oferujących akcesoria budowlane do domowego zacisza. Właściwie dobrany rodzaj substancji klejącej sprawi, że tafla stabilne osiądzie na wybranej ścianie.

Lustro wiszące
lustra wiszące – zdj. Spacejoy/unsplash.com

Innym sposobem, który również możemy zarekomendować, jest wykorzystanie silikonu do luster. Jest on bezbarwny, szybko wiążę powierzchnię dodatku ze ścianą, a jego użycie jest proste i szybkie. Silikon okazuje się opcją szczególnie dobrą do wykorzystania w łazience, w której występuje zwiększona wilgoć powietrza. Warto bowiem podkreślić, że dobór metody montażu powinien obejmować nie tylko wybór miejsca i produktu mocującego, ale również dopasowanie wszystkich tych elementów do warunków panujących w danym otoczeniu oraz samej powierzchni.

Montaż lustra- procedura krok po kroku

Pierwszy etap montażu lustra to przygotowanie powierzchni. Wybrane miejsce należy oczyścić z farby oraz wszelkich zabrudzeń, które mogą powodować gorszą przyczepność kleju. Dobrym pomysłem okazuje się nie tylko wykorzystanie miotełki lub odkurzacza, ale również preparatu odtłuszczającego. Kolejnym krokiem jest nałożenie substancji klejącej. Co ważne, klej lub silikon nakładamy na taflę, nie na ścianę! Najlepiej wykorzystać do tego celu pistolet, z pomocą którego z łatwością wyciśniemy niezbędną ilość. Technika, która możemy polecić, polega na nałożeniu niewielkich punktów w odległościach około 8 cm. Pamiętajmy, że klej nie powinien być rozsmarowywany po powierzchni lustra, gdyż do prawidłowego działania niezbędny jest dostęp do powietrza oraz odpowiednia ilość substancji, która swobodnie rozprowadzi się pod wpływem nacisku. Ostatnim etapem jest dociśnięcie powierzchni tafli do wybranej ściany. Należy zrobić to w sposób delikatny i równomierny, przy jednoczesnym przypilnowaniu właściwego układu. W przypadku dużych modeli dobrym pomysłem okazuje się wsparcie w postaci mocnej taśmy, którą zabezpieczymy brzegi. Ten sprytny zabieg pozwala na dodatkowe dociśniecie elementu do ściany oraz zabezpieczenie go przed ewentualnym upadkiem spowodowanym powolnym procesem wysychania i wiązania kleju.

Zdj. główne: Spacejoy/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.