Aranżacja klatki schodowej w domku jednorodzinnym

Aranżacje klatki schodowej w domu jednorodzinnym

Klatka schodowa obecna jest w każdym domu wyposażonym w piętro. W jaki sposób najlepiej zagospodarować tę niewielką przestrzeń, aby była nie tylko funkcjonalna, ale również piękna? Poniżej prezentujemy kilka sprawdzanych sposobów i praktycznych rad – zachęcamy do lektury!

Klatka schodowa w domu – od czego zacząć aranżację?

Stworzenie niepowtarzalnej i stylowe aranżacji wokół schodów obejmuje wiele elementów. Na efekt składa się nie tylko wyposażenie, ale również kolory zastosowane we wnętrzu, a także oświetlenie. Klatka schodowa w domu najczęściej cechuje się niewielkim metrażem. W ograniczonych przestrzeniach każdy element musi znaleźć swoje właściwe miejsce.

Nieocenioną pomocą okazuje się w tym przypadku światło, które może pomóc nam w wykreowaniu pięknej i pełnej blasku strefy. Oczywiście najlepiej jest, gdy klatka schodowa zdominowana jest przez naturalne światło słoneczne. Niestety nie każdy z nas ma możliwość skorzystania z okien, w końcu bardzo często zdarza się, że stopnie prowadzące na piętro zlokalizowane są w centrum domu – a to wyklucza łatwy dostęp do słońca. Na szczęście właściwie dobrane oświetlenie klatki schodowej w naszym domu jednorodzinnym może zdziałać istne cuda! W kolejnej części zdradzamy sprawdzone sposoby i pomysły na instalację sztucznych źródeł światła w tej specyficznej przestrzeni.

Klatka schodowa – jakie oświetlenie?

Jeśli w naszym otoczeniu nie ma okien, to wybór oświetlenia centralnego jest niezwykle ważny dla efektu. Im więcej światła, tym więcej blasku. Rozpromienione otoczenie zawsze jawi się jako bardziej atrakcyjne oraz przestrzenne. Ten prosty zabieg optyczny warto więc wykorzystać w trakcie planowania instalacji oświetleniowej.

Świetnym pomysłem na efektowne doświetlenie klatki schodowej w domu okazuje się również wykorzystanie punktowych źródeł typu LED. Wmontowane w poszczególne stopnie pozwolą nam na wydobycie ze schodów wszystkiego, co jest w nich najpiękniejsze. Jest to również energooszczędny i nowoczesny sposób na doświetlenie wnętrza. Naszym zdaniem jest to sprytny trik, który warto uwzględnić na etapie wykańczania klatki schodowej w domu.

Ładna klatka schodowa – jak osiągnąć spektakularny efekt aranżacyjny?

Nieodzownym elementem wystroju każdego wnętrza są ozdoby. Schody wydają się nieoczywistym miejscem do ich aranżacji, jednak im większe są stopnie, tym więcej możliwości dla ich zagospodarowania. Jakie produkty sprawdzą się tutaj najlepiej? Naszym zdaniem absolutnym hitem jest stosowanie dodatkowych punktów oświetleniowych, takich jak świece czy gustowne latarenki. Klasyką, po którą sięga zdecydowana większość, są kwiaty doniczkowe. Pamiętajmy jednak, że decydując się na żywe okazy, musimy być pewni odpowiednich warunków sprzyjających rozwojowi roślin. Klatka schodowa pozbawiona dostępu do światła słonecznego nie jest najlepszym miejscem dla dekoracji tego typu, choć zauważmy, że niektóre okazy mogą tolerować tak niedogodne warunki. Doskonałym przykładem jest chociażby sansevieria, która w ciemnych pomieszczeniach radzi sobie doskonale!

Dekoracja klatki schodowej to nie tylko ozdoby zlokalizowane na powierzchni schodów. Co więcej, z aranżacji zdobień w tym miejscu zrezygnujmy, jeśli poziomy są wąskie i krótkie, a także w sytuacji, gdy w domu mieszkają dzieci. Półki mocowane na ścianach błyskawicznie stwarzają przestrzeń dla efektownych ornamentów, które pozostają poza zasięgiem najmłodszych oraz nie sprawiają zagrożenia i dyskomfortu w użytkowaniu schodów.

Na ich wielostopniowej konstrukcji znajdziemy dużo przestrzeni dla wybranych bibelotów. Kolejnym, klasycznym już elementem aranżacji klatki schodowej w domu, są oczywiście dodatki tekstylne – najczęściej w postaci dywaników zdobiących wszystkie lub wybrane stopnie. Pełnią one nie tylko funkcję ozdobną, ale często ułatwiają również poruszanie się po poziomach. Jeśli chcemy być pewni, że miękkie akcesoria nie wpłyną negatywnie na bezpieczeństwo użytkowania klatki schodowej, to do trwałego przymocowania tkaniny możemy wykorzystać np. taśmę dwustronną lub inne, dedykowane produkty.

W poszukiwaniu inspiracji na piękne klatki schodowe w domu

Możliwości na uatrakcyjnienie przestrzeni, jaką jest klatka schodowa, jest naprawdę dużo. Inspiracji dla aranżacji warto poszukać w katalogach projektanckich oraz na stronach internetowych poświęconych urządzaniu wnętrz. Pomocne mogą się okazać również sklepy online, w których ofercie znajdziemy meble i akcesoria, z pomocą których stworzenie wymarzonej klatki schodowej stanie się banalnie proste!

Zdj. główne: Sidekix Media/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.