Jak urządzić biało czarny salon

Jak urządzić biało czarny salon

Biało czarny salon to aranżacja, którą uzyskać można na wiele sposobów. Kluczem realizacji takiego projektu jest dobranie odpowiedniej proporcji barw. Zbyt duża ilość ciemnych tonów wizualnie zmniejsza i przytłacza wnętrze. Biel odgrywa tu zatem niesamowicie ważną rolę – znakomicie łagodzi czerń i wprowadza do pomieszczenia blask.

Biało czarny salon – podstawowe informacje

Większość właścicieli nowoczesnych domów stawia na styl współczesny i minimalistyczny. Proste linie mebli w połączeniu z podstawowymi barwami, zapewnią elegancki i modernistyczny efekt. Czarno – biała paleta doskonale sprawdza się w różnych wnętrzach, od łazienek, przez sypialnie, na salonach kończąc. Meble w kolorze czarnym uważane są jednak za wyposażenie, którego aranżacja nie należy do najprostszych. Jest w tym trochę racji, gdyż tak wyraziste elementy wymagają odpowiednio skomponowanego otoczenia. Właściwie dopasowane tło wydobywa z nich wszystko to, co najpiękniejsze oraz znakomicie balansuje całość aranżacji. Na szczęście zaprojektowanie wyważonego i estetycznego wnętrza nie wymaga szczególnej wiedzy. Czarne meble doskonale łagodzą jasne akcenty, takie jak chociażby biały dywan typu shaggy, który dzięki miękkiej strukturze błyskawicznie złagodzi surowość pomieszczenia i dodaje całemu otoczeniu przyjemnego wyrazu.

Salon pełen kontrastu – białe meble i ciemne dodatki

Zanim rozpoczniemy planowanie naszej aranżacji pokoju dziennego, przyjrzyjmy się dokładnie metrażowi, który mamy do zagospodarowania. Nawet w niewielkich przestrzeniach czarno – biała paleta kolorystyczna może być zastosowana. W małych wnętrzach najważniejszą zasadą jest ograniczanie ciemnych akcentów do minimum. Warto więc stawiać w nich na białe wyposażenie, które otoczone zostanie przez czarne dekoracje. Nie bez znaczenia jest tu również kolor ścian. Dla jasnych mebli świetne tło zapewni nam szara farba, która znakomicie wpisuje się w kontrastowy duet czerni i bieli. Istotnym elementem jest również oświetlenie, które w małym pomieszczeniu odgrywa niesamowicie ważną rolę. Jeśli w salonie światło słoneczne jest mocno ograniczone, postawmy na centralne lampy o industrialnym wyrazie. Wzbogacone o widoczne gołym okiem przewody, prezentują się bardzo stylowo i wprowadzają do pomieszczenia odpowiednią ilość światła. Doskonałym towarzystwem dla jasnych mebli są również funkcjonalne ozdoby, takie jak czarny dywan. Stolik o jasnym wybarwieniu prezentuje się na takiej podstawie wyraziście i intrygująco.

Jak ocieplić biało czarny salon?

Nieumiejętne zastosowane połączenie czerni i bieli może dawać wrażenie nieprzyjemnego chłodu i surowego wyrazu. Jednym ze sposobów na dodanie wybranej przestrzeni nieco przystępniejszego charakteru, jest wprowadzenie do niej akcesoriów wykonanych z tkanin. Satynowe poduszki, miękka narzuta, a może dywan? Możliwości jest mnóstwo! Tekstylia błyskawicznie wnoszą do domowego zacisza ciepło i rodzinną atmosferę, dlatego warto z nich korzystać. W kwestii barwy nie musimy stawiać wyłącznie na czarne lub białe dekoracje. Podkreślmy, że kontrastowy duet to tylko motyw przewodni, który ma stanowić dominantę, jednak nie na wyłączność. Nie obawiajmy się zatem elementów wybarwionych na inne kolory. Nieszablonowym sposobem na ocieplenie biało – czarnego salonu, jest dodanie do niego kilku złotych elementów np. w postaci metalowych uchwytów czy karniszy. Już niewielka ilość detali o tej szlachetnej barwie sprawia, że cała aranżacja staje się znacznie bardziej promienna i miła dla oka.

Akcenty kolorystyczny w biało czarnym salonie

Tworzenie aranżacji opartych na wybranym duecie kolorystycznym wymaga sprecyzowania, która z dwóch barw będzie dominującą. Wybór powinien zostać podjęty w oparciu o świadomość, jak odcienie oddziałują na nasze otoczenie. W małych wnętrzach stawiajmy na dominantę w postaci jasnych walorów, z kolei w większych nie obawiajmy się ciemnych tonów.

Biało czarny salon to miejsce, w którym również mogą pojawiać się akcenty wyraźnie odbiegające od kluczowych założeń kolorystycznych. Ciekawym towarzyszem dla wspomnianego duetu są intensywne akcenty butelkowej zieleni lub modnej musztardy. Elementy wyposażeni lub dekoracje o ciepłych tonach sprawiają, że chłodne aranżacje stają się przytulne i rodzinne. Dobrze zbalansowane otoczenie to gwarancja aranżacyjnego sukcesu!

Zdj. główne: Sidekix Media/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.