jaką pościel wybrać

Jaką pościel wybrać?

Co kilka lat stajemy przed wyborem nowego wyposażenia do sypialni. O ile w przypadku mebli kluczową rolę odgrywa aspekt wizualny, tak z akcesoriami tekstylnymi sprawa ma się nieco inaczej. Jaką pościel wybrać? Właśnie na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym wpisie, zachęcamy do lektury.

Najlepsza pościel do spania – to znaczy jaka?

Pierwszym krokiem przed wyborem najlepszej pościeli jest ustalenie potrzeb, jakie dodatek ma zaspokajać. Osoby, które cenią ciepłe okrycia, powinny skierować się ku modelom, których powierzchnia potęguje efekt izolacji ciepła kołdry. Nie ulega jednak wątpliwościom, że nie wszystkim zależy właśnie na tym. Fani przewiewnych, lekkich dodatków, powinni stawiać na warianty o lekkim, nieco bardziej przewiewnym splocie. Aby znaleźć właściwą odpowiedź na pytanie, jaką pościel kupić, należy przyjrzeć się również właściwościom poszczególnych tkanin. Różne materiały charakteryzują nieco inne cechy, które wpływają zarówno na wygląd, wspomnianą izolację cieplną, jak i sposoby pielęgnacji.

Najlepsza pościel – bawełniany zawrót głowy

Jak wygląda rynek pościeli? Dodatki tego typu zdominowane są przez modele wykonane z różnych splotów bawełny. W ostatnim czasie swoistym hitem stały się warianty uszyte z tkaniny perkalowej. Materiał tego typu wyróżnia się gęstym, nieco szorstkim splotem płóciennym, przez co pozytywnie wpływa na trwałości i niezawodność akcesorium. Modele wykonane ze wspomnianego włókna sprawdzą się doskonale w przypadku osób, które nie przepadają za zbyt grubymi i ciepłymi pierzynami. Najpopularniejszą kategorię stanowią bezapelacyjnie modele wykonane z klasycznej bawełny. Dobrze wszystkim znane, naturalne włókno, cenione jest za liczne właściwości, a w tym m.in. łatwość czyszczenia, optymalny stopień izolacji cieplnej, a także przyjemną w dotyku strukturę. W ramach pościeli bawełnianej można wymieniać jednak mnóstwo podkategorii, gdyż w zależności od opracowania surowica otrzymuje się nieco inne włókna. Mikrofibra lub flanela to wciąż bawełna!

Jaką pościel wybrać? – charakterystyka tkanin i ich właściwości

Od materiału, z którego wykonana jest nasza pościel, zależy nie tylko wygląd dodatku, ale również walory praktyczne. Poniżej prezentujemy gotowe podsumowanie, które może pomóc w wyborze optymalnego rozwiązania.

  • Pościel z bawełny – miękka w dotyku, w zależności od gramatury zapewnia średni lub wysoki poziom izolacji cieplnej. Sprawdza się o każdej porze roku. Czyszczenie bawełny jest bardzo proste i zazwyczaj może odbywać się w wysokich temperaturach. Jest to zdecydowanie najbardziej uniwersalna opcja.
  • Pościel z lnu – doskonała na upalne noce, gdyż cechuje ją wysoki stopień przepuszczalności powietrza. W dotyku bywa nieco szorstka, jednak nie jest nieprzyjemna lub drażniąca dla ciała. Wadą jest tutaj wymagająca pielęgnacja, często możliwa wyłącznie w niskich temperaturach.
  • Pościel z mikrofibry – bardzo wytrzymała i ciepła. Nie powoduje podrażnień skóry, dlatego sprawdza się doskonale w przypadku dzieci i osób cierpiących na problemy skórne. Wybierając modele z mikrofibry, zwracajmy jednak uwagę na skład materiałowy, gdyż producenci często decydują się na łączenie bawełnianego włókna z innymi dodatkami.
  • Pościel z flaneli – niezastąpiona podczas mroźnych nocy. Stanowi gwarancję ciepła i komfortu użytkowania. Powierzchnia tkaniny jest niezwykle miła w dotyku, jednak po czasie może wyglądać estetycznie. Aby zachować na długo jej urok, należy przestrzegać instrukcji dotyczących właściwego czyszczenia.

Najlepsza pościel do sypialni

Perfekcyjnie dobrana pościelto taka, która odpowiada wszystkim naszym potrzebom. Wybierając tego typu akcesorium, nie warto zatem ograniczać się wyłącznie do doznań płynących np. z dotyku. Aby odpowiedzieć na pytanie, jaką pościel wybrać, na temat należy spojrzeć bardzo szeroko. Zwracajmy uwagę na pożądany stopień izolacji cieplnej, jaki zapewnia nam tkanina. Uzależnijmy go również od pory roku – w końcu ten sam dodatek może nie sprawdzać się dobrze w okresie zimowym i letnim. Chcąc zmaksymalizować swoje zadowolenie z zakupu, spójrzmy również na instrukcję dotyczącą pielęgnacji. Jeśli pranie ręczne to coś, czemu absolutnie nie chcemy poświęcać czasu, koniecznie zaopatrzmy się w modele, które mogą być czyszczone w pralce.

Zdj. główne: Spacejoy/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.