Jak urządzić pralnie w domu

Jak urządzić pralnię w domu

Pralnia w domu to marzenie wielu z nas. Pomieszczenie przeznaczone wyłącznie do czynności związanych z czyszczeniem, pielęgnacją i suszeniem ubrań, to bardzo atrakcyjna wizja. Jeśli tylko mamy możliwość zorganizowania takiej powierzchni w domowym zaciszu, zdecydowanie powinniśmy to zrobić! O tym, jak zaprojektować funkcjonalną pralnię, przeczytasz w tekście poniżej. Zachęcamy do lektury!

Funkcjonalna, mała pralnia w pigułce

Bez względu na to, jak duża jest nasza pralnia domowa, urządzenie wnętrza powinno być przemyślane. Od czynności, jakie wykonujemy w czasie typowego prania, zależy jej wygląd. W pomieszczeniu należy umieścić to, czego używamy najczęściej. Wszelkie opcjonalne dodatki mogą zostać ukryte w meblach do przechowywania, a nawet w innych pokojach domowego zacisza. Do obowiązkowych części należą: pralka, suszarka (mechaniczna lub klasyczna, stojąca), deska do prasowania, żelazko oraz niezbędne detergenty. Ponieważ mniejsze przestrzenie łatwo przytłoczyć nadmiarem elementów i akcesoriów, w małej pralni warto wszystko posegregować i umiejscowić w odpowiednich częściach pomieszczenia.



Pralnia w domu jednorodzinnym – aranżacje i pomysły

W wnętrzach o dużym metrażu mamy szansę umiejscowić wszystko to, co jest związane z praniem. Dzięki temu wszelkie niezbędne sprzęty i akcesoria pielęgnacyjne mają szansę znaleźć się w zasięgu naszych rąk oraz wzroku. Poniżej przedstawiliśmy zbiór sprawdzonych praktyk pomagających w projektowaniu pralni o dowolnym metrażu.

Pralnia w domu
Jak urządzić pralnie w domu – Zdj.: Mariana Rascão/unsplash.com

piętrowe ustawianie – popularnym zabiegiem, który pozwala zaoszczędzić nieco miejsca na podłodze, jest ustawianie sprzętów bezpośrednio na sobie. Wiele modeli wyposażono w konstrukcję umożliwiającą tworzenie takich układów. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni czy nasza pralka podoła takiemu połączeniu, wówczas otwarty regał może okazać się zbawieniem. Zagwarantuje bezpieczeństwo użytkowania, a pionowa forma nie przytłoczy pomieszczenia;

przemyślany system przechowywania – we wnętrzu tym, jak w każdym innym, meble takie jak regały, szafki i półki, są niezbędnymi sprzętami pozwalającymi na estetyczne i praktyczne zorganizowanie otoczenia. W licznych komorach i otwartych przestrzeniach znajdziemy miejsce dla żelazka, wszelkich detergentów i innych niezbędnych części;

wygodne stanowisko – stoliki lub blaty to niezwykle przydatne obszary usprawniające nasze działania. Sprawdzają się zarówno podczas sortowania, jak i składania lub prasowania odzieży. Jeśli metraż nie pozwala na aranżację osobnego mebla, wówczas warto rozważyć zainstalowanie dodatkowego blatu np. na pralce.

Stylowa pralnia w domu

Główną cechą domowej pralni jest funkcjonalność. Nie oznacza to jednak, że wnętrze to, nie może być równie stylowe, co reszta domu. Chcąc stworzyć atrakcyjną aranżację, postaw na funkcjonalne dodatki, które okażą się równie modne, co praktyczne. Doskonałym przykładem rozwiązania tego typu jest pleciony kosz na ubranie. Subtelny detal sprawdzi się świetnie w nowoczesnych kompozycjach nawiązujących do estetyki skandynawskiej. Ciekawym pomysłem może okazać się również sięgnięcie po ozdobny typ oświetlenia sufitowego. Zaskakujący żyrandol lub ciekawa lampa zapewni właściwy poziom oświetlenia oraz zadba o stylowy charakter wnętrza. Jeśli mamy ochotę wprowadzić do małej pralni nieco zieleni, wówczas wszelkiego rodzaju rośliny, zarówno żywe, jak i sztuczne, okażą się strzałem w dziesiątkę. Naturalne akcenty ożywią nieco przestrzeń i dodadzą jej przyjemnego, domowego klimatu!

Zdj. główne: PlanetCare/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.