Jak optycznie powiększyć przedpokój

Jak optycznie powiększyć przedpokój

Przedpokój to pomieszczenie, które często uznawane jest za mało istotne. Warto jednak podkreślić, że jest to błędne podejście. Hol to zarazem pierwsze, jak i ostatnie wnętrze, jakie widzi każdy gość odwiedzający nasze mieszkanie. Właśnie dlatego ważne jest, aby robiło dobre wrażenie. Co robić w przypadku, kiedy metraż nie pozwala na zbyt wiele? O tym, jak urządzić efektowny i funkcjonalny, ale w ten sam czas mały, wąski przedpokój, przeczytasz w dalszej części artykułu. Zapraszamy!

Ściana w małym przedpokoju – jaki kolor?

Główną zasadą, którą dobrze jest kierować się w czasie urządzania niewielkiego przedpokoju, jest dobór odpowiednik kolorów i wzorów. Paleta barw powinna optycznie powiększyć przestrzeń oraz dodawać jej blasku. Na jakie odcienie warto zatem postawić? Naszym zdaniem w małym holu najlepiej spisuje się neutralna kolorystyka, oparta bieli, beżach i szarościach. Jasne barwy znakomicie odbijają światło i promienie słoneczne, dzięki czemu w pełni wykorzystują wszelkie źródła oświetlenia, również takie, które znajdują się w sąsiednich pomieszczeniach. Konkretne tony, które możemy zarekomendować, to między innymi kość słoniowa i wanilia. Fanom bardziej intensywnych nut polecamy subtelne, morskie zielenie i błękit.



Jak wyposażyć mały wąski przedpokój?

W meblach zdecydowanie najlepiej jest stawiać na smukłe, wysokie formy. Wąska rama nie zajmuje wiele miejsca na posadzce, ale jednocześnie pozwala na przechowywanie dużej ilości rzeczy w funkcjonalny i estetyczny sposób. Wyposażenie lepiej jest zatem ukierunkować na wertykalne niż horyzontalne. Kolejnym praktycznym pomysłem na umeblowanie, są wszelkiego rodzaju sprzęty wielofunkcyjne. W konstrukcji jednego mebla znajdziemy wówczas kilka funkcjonalności. Doskonałym przykładem może być zestaw składający się z wieszaka wolnostojącego na ubrania, ławki oraz szafki na buty. Uniwersalnym stylem, który pozwala optycznie powiększyć wąski przedpokój, jest dekor skandynawski. Słynący z minimalizmu i praktyczności, doskonale sprawdzi się w małym holu. Co ważne, większość wyposażenia typu scandi bazuje na jasnej kolorystyce. Jak wspomnieliśmy już nieco wyżej, kolory odgrywają ważną rolę w kwestii odczucia przestrzenności.

Mały korytarz – sprawdzone pomysły na dekoracje

Hol to miejsce, w którym nie należy pomijać dekoracji. We wnętrzu można postawić na nutę ekstrawagancji, która doda stylu całej aranżacji. Choć w opisywanym pomieszczeniu powinny dominować jasne odcienie, to fani intensywnych barw mogą dać upust swej estetyce za sprawą dodatków. Ozdób możemy upatrywać w praktycznych elementach wyposażenia, takich jak lustra czy wieszaki na ubrania.

lustro, szafka na buty z siedziskiem i wieszak w przedpokoju
Optyczne powiększenie przedpokoju poprzez odpowiednie dekoracje – Zdj.: Spacejoy/unsplash.com

Na rynku znajdziemy bowiem mnóstwo wariantów o ciekawych, wręcz zaskakujących konstrukcjach, które niejednokrotnie przypominają dzieła sztuki. W celu dekoracji przedpokoju możemy sięgnąć również po bardziej klasyczne detale. Kolorowe wazony z trawami ozdobnymi, zegary naścienne, a także rośliny żywe i sztuczne – wszystko to sprawi, że korytarz stanie się integralną częścią naszego domu.

Jak urządzić mały wiatrołap?

Wiatrołap to wnętrze typowe dla domów wolnostojących lub bliźniaków. W porównaniu do mieszkań, w których to mały, wąski przedpokój, stanowi przedsionek, to właśnie wspomniane pomieszczenie jest tym, w którym znajdują się drzwi wejściowe. Niewielki metraż, często oscylujący w okolicach 2 metrów kwadratowych, jest cechą charakterystyczną. Wyposażenie tak małej przestrzeni zdecydowanie wymaga pomyślunku. Do umeblowania najlepiej sięgać tutaj wyłącznie po niezbędne minimum. Projektując wiatrołap, możesz śmiało skorzystać z zamieszczonych powyżej rad, gdyż sprawdzą się również w przypadku tego pomieszczenia!

Zdj. główne: Collov Home Design/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.