Jaka barwa światła do łazienki

Jaka barwa światła do łazienki

Dobór oświetlenia do łazienki to zagadnienie kluczowe – w końcu to właśnie tutaj rozpoczynamy nasz dzień, a także kończymy go. Z punktu widzenia komfortu funkcjonowania najlepiej jest, gdy w pomieszczeniu dominuje światło naturalne, słonecznie. Niestety nie każdy z nas ma możliwość skorzystania z okna, a to z kolei rodzi pytanie – jaka barwa światła do łazienki jest najlepsza?

Jakie światło w łazience?

Promienie słonecznie budzą nas każdego poranka, z kolei wieczorem, gdy jest ich coraz mniej, dają znak naszemu ciału, że zbliża się czas nocnego wypoczynku. Nie ulega więc wątpliwości, że światło jest jednym z ważnych aspektów naszego codziennego życia. Rozwój technologii pozwolił nam na zwiększenie komfortu funkcjonowania w przestrzeniach zamkniętych, do których słońce po prostu nie dociera. Ponieważ łazienka jest wnętrzem, w którym spędzamy czas każdego dnia, warto zadbać o to, aby oświetlenie znajdujące się w nim, było właściwie dobrane. Pod uwagę należy wziąć cały szereg czynników, z których najważniejszym jest odpowiedź na pytanie, jaka barwa światła do łazienki jest optymalnym rozwiązaniem?

Kolory światła – żarówki led i tradycyjne

Kluczowym zagadnieniem dotyczącym doboru oświetlenia do łazienki jest to, jaka barwa światła powinna się w nim znaleźć? W ogólniej klasyfikacji można wyróżnić 3 kategorie tonów, jakie emitują poszczególne żarówki – chłodne, neutralne oraz ciepłe. Na większości opakowań z produktami tego typu znajdują się stosowne oznaczenia. Jeśli jednak nie jesteśmy przekonani co do symbolu od producenta, zawsze możemy zwrócić uwagę np. na wartość podaną w jednostce o skróconej nazwie K. Żarówki z wartością większą od 4800 – 5000 K uznawane są za takie, której dają światło zimne. Modele identyfikowane liczbą poniżej 2700 – 3000 K, są z kolei w grupie przeciwnej, a więc o barwie ciepłej. Neutralna żarówka oznaczona będzie natomiast wartością z przedziału 3300 – 4500 K.

Ciepłe światło w łazience
Ciepła barwa światła w łazience – zdj. Raquel Navalon Alvarez/unsplash.com

Jak wybrać barwę światła do łazienki?

Jaka barwa światła jest optymalnym rozwiązaniem do pokoju kąpielowego? Zdecydowanie lepiej jest stawiać tu na oświetlenie o tonach chłodnych lub neutralnych. Powód jest bardzo prosty – zimne oświetlenie lepiej oddaje naturalne kolory, gdyż nie zniekształca ich. Co więcej, znacznie bardziej poprawia widzenie, zarówno pod względem widoczności detali, jak i kontrastu. Jeśli łazienka jest naszym królestwem pielęgnacji i makijażu, to koniecznie postawmy w niej na żarówki o barwie chłodnej.

Jaka barwa światła obok lustra?

W przypadku, kiedy chcemy, aby nasze otoczenie cechowała przyjemna dla oka barwa, może zdecydować się na pewien sprytny zabieg. Wystarczy, że górne oświetlenie centralne będzie nieco cieplejsze. Zadbajmy wówczas jednak o to, aby punktowe, zlokalizowane przy lustrze łazienkowym, było z kolei zimne. Dzięki temu komfort porannej i wieczornej toalety wciąż będzie wysoki, a nasza łazienka będzie prezentować się dokładnie tak, jak tego oczekujemy!

Zdj. główne: Steven Ungermann/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.