Jak wyczyścić sztućce z zacieków

Jak wyczyścić sztućce z zacieków

Zarówno dla codziennej przyjemności użytkowania, jak i zrobienia dobrego wrażenia na gościach – dbanie o estetykę zastawy to ważna sprawa! O tym, jak wyczyścić sztućce w sposób szybki i skuteczny, ale także jak przywrócić blask poszarzałym elementom z szuflady kuchennej przeczytasz poniżej.

Sposób na nieskazitelne sztućce

Niezawodnym sposobem na zapobieganie zaciekom na zastawie, w tym w szczególności na sztućcach, jest dokładne wycieranie ich po myciu – zarówno ręcznym, jak i w zmywarce. Doskonale sprawdzi się w tym celu ściereczka bawełniana lub z mikrofibry. Jeśli jednak nasze łyżki i noże noszą już pewnie znamiona czasu, plamy mogą być nieco trudniejsze do usunięcia. Jak skutecznie wyczyścić sztućce z zacieków?

Aby dopasować właściwą metodę czyszczenia, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są nasze sztućce. Najbardziej popularnym tworzywem jest stal nierdzewna, która pomimo swojej niezawodności, wraz z upływem czasu i częstym użytkowaniem traci swój szlachetny wygląd. W takich sytuacjach pomocna może okazać się jedna z domowych metod. Wystarczy, że zmieszamy w jednym garnku następujące składniki: 5 łyżek octu, 3 łyżki sody oczyszczonej i około 3 litry wody. W celu połączenia produktów roztwór należy podgrzać do temperatury bliskiej wrzenia. W tak przyrządzonej substancji zanurzamy sztućce na co najmniej 15 minut. Następnie wystarczy je opłukać oraz dokładnie wypolerować.

Jak wyczyścić sztućce ze srebra?

Jak wyczyścić sztućce
Jak wyczyścić sztućce – Zdj. Catt Liu/unsplash.com

Sztućce ze srebra wymagają nieco innych zabiegów pielęgnacyjnych. Są one znacznie bardziej podatne na zniszczenia oraz łatwo matowieją. Wbrew pozornej oszczędności czasu, należy unikać mycia ich w zmywarce. Jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest delikatne mycie w roztworze płynu do mycia naczyń i wody oraz dokładne polerowanie miękkimi ściereczkami. Ze względu na ograniczoną wytrzymałość srebra, po osuszeniu zestaw warto przechowywać w bawełnianej tkaninie lub specjalnie do tego przeznaczonym pokrowcu. Unikniemy w ten sposób zarysowań, które będą znacznie trudniejsze do usunięcia niż zwyczajne zabrudzenie.

Jak zadbać o zniszczone sztućce?

Co jednak w przypadku, gdy na powierzchni naszych sztućców pojawiły się już nieestetyczne zadrapania i widoczne uszkodzenia? W takiej sytuacji polerowanie i domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające. Aby przywrócić nieskazitelny wygląd ulubionej zastawie stołowej, skorzystajmy z produktów dedykowanych, które dostępne są w sklepach z artykułami do domu. Pasty do polerowania sztućców zdecydowanie nie nadają się do wszystkich łyżek, noży i widelców. Zestawy wykonane ze srebra lub takie, których powierzchnia została pokryta dodatkowymi warstwami o funkcjach dekoracyjnych, mogą zostać bezpowrotnie uszkodzone. Zanim sięgniemy po produkty dedykowane ze sklepów, zwróćmy zatem szczególną uwagę na to, czy dana substancja może być wykorzystana na naszych sztućcach.

Zdj. główne: Mgg Vitchakorn/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.