Kuchnia w stylu skandynawskim

Kuchnia w stylu skandynawskim

Każdy z nas podczas projektowania dowolnej przestrzeni w domu, miał z pewnością styczność ze stylami dekoratorskimi. Różne dekory ma swoje wady i zalety, przez co ich prezentacja w przestrzeni jest często diametralnie odmienna. Wśród najpopularniejszych sposobów projektowania wnętrz szczególnie wyróżnia się powstały na północy Europy scandi. Kuchnia w stylu skandynawskim to trend, który wciąż zyskuje kolejne rzesze zwolenników. Z tekstu poniżej dowiesz się, w jaki sposób uzyskać efekt północnoeuropejskiej estetyki w domowym zaciszy.

Kuchnia skandynawska – od czego zacząć?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy przede wszystkim dowiedzieć się, co w największym stopniu cechuje dekor scandi. Naszym zdaniem do kluczowych wyznaczników należy zaliczyć specyficzną paletę barw. Zdominowana przez biel, obfituje w odcienie pastelowe. Typowym akcentem jest również brąz, który w aranżacjach skandynawskich ujawnia się w kolejnym elemencie charakterystycznym, jakim jest drewno. Aranżacje północnoeuropejskie są pełne różnego rodzaju elementów i detali wykonanych z naturalnego, szlachetnego surowca. Do kluczowych cech należy również zaliczyć praktyczność. Jest ona widoczna w sposób szczególny w meblach, które często zaskakują dodatkowymi funkcjami.

Meble skandynawskie do kuchni – to znaczy jakie?

Wybierając wystrój skandynawski jako dominantę naszej kuchni, możemy być pewni, że w naszym otoczeniu pojawią się meble minimalistyczne. W ich przypadku na próżno oczekiwać ozdób i zbędnych elementów – liczy się prostota i funkcjonalność. Ważną cechą wyposażenia tego typu jest również nacisk na solidność wykonania. Takie umeblowanie najczęściej cechują się doskonałej jakości materiałami oraz starannością produkcji. Warto dodać, że konkretne surowce wybiera się również z uwagi na ich praktyczne aspekty. Wszystkie wspomniane elementy sprawiają, że meble kuchenne w stylu skandynawskim to doskonały wybór nie tylko do wnętrz typu scandi! Ich uniwersalność i wysoka jakość z pewnością przypadną do gustu wielu osobom. Wielozadaniowe wyposażenie o ponadczasowej formie to prawdziwy strzał w dziesiątkę!

Kuchnia w stylu skandynawskim – projektowanie wnętrza

Aranżując kuchnie w zgodzie z postulatami scandi, musimy pamiętać, że funkcjonalność powinna być widoczna nie tylko w samym wyposażeniu, ale również w układzie pomieszczenia. Wnętrza północnoeuropejskie dominuje minimalizm i praktyczność. Niedopuszczalne jest stosowanie układów, które wiążą się z jakimkolwiek stopniem obniżenia wygody funkcjonowania w danym otoczeniu. Kuchnia skandynawska powinna być rozplanowana w taki sposób, aby zarówno poruszanie się po niej było komfortowe, jak i korzystanie z poszczególnych jej elementów nie wiązało się z dyskomfortem.Kuchnia i styl skandynawski – wady i zalety

Wiedząc już, czym charakteryzuje się oraz jak uzyskać wnętrze wpisujące się w dekor scandi, warto pochylić się również nad wadami i zaletami takiej przestrzeni. Niewątpliwym plusem północnoeuropejskiego sposobu projektowania jest ponadczasowość i uniwersalność. Kolejnym atutem jest fakt, że kuchnia w stylu skandynawskim z pewnością odpowie na wszelkie potrzeby praktyczne, a w przypadku minimalistów – również estetyczne. To z kolei prowadzi jednak również do wady. Scandi bywa krytykowane za nadmierną prostotę i ostrożność w kwestii barw. Fani dekoracyjności i intensywnych kolorów mogą być zawiedzeni wnętrzami bazującymi na omawianym dekorze. Jeśli jednak w naszej duszy pierwsze skrzypce gra prostota i funkcjonalność, to styl skandynawski jest niewątpliwie interesującą propozycją!

Zdj. główne: Jorge De Jorge/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.