Dekoracje okien kuchennych - pomysły na odświeżenie kuchni

Dekoracje okien kuchennych – pomysły na odświeżenie kuchni

Okno to strefa, której często nie poświęcamy zbyt wiele uwagi. Najczęściej wychodzimy z założenia, że wystarczy, aby była ona czysta. Dekoracje okien kuchennych pozwalają nam sprawić, że obszar ten spełniać będzie funkcję nie tylko praktyczną, jaką jest dostęp do światła dziennego i świeżego powietrza, ale również estetyczną – przykuwając uwagę i ściągając spojrzenia domowników i gości.

Okno kuchenne – przestrzeń warta uwagi

Oczywiste jest, że okno w kuchni ma przede wszystkim dostarczać nam przede wszystkim naturalne światło słoneczne oraz świeże powietrze. Obszar ten często jest jednak niedoceniany z uwagi na potencjał dekoracyjny. Obszerny parapet to miejsce wprost idealne do stworzenia interesującej aranżacji, która doda naszemu otoczeniu modnego, ale w ten sam czas przytulnego wyrazu. Pomysłów na kompozycje można wymienić naprawdę dużo! W zależności od tego, na jakim efekcie najbardziej nam zależy, w strefie tej powinny być umiejscawiane odpowiednie elementy. Dekoracja okna kuchennego może przybierać wymiar czysto ozdobny lub praktyczno – dekoracyjny.

Dekoracja okna kuchennego – klasyka w nowym wydaniu

Na pytanie, jak ozdobić okno w kuchni, najczęstsza odpowiedź brzmi: sięgnij po tekstylne akcesoria. Niezawodne firany i kolorowe zasłony są dobrze nam znaną opcją gwarantująca mnóstwo korzyści. Z jednej strony są ponadczasową dekoracją, z drugiej pozwalają na subtelne osłonięcie wnętrza przed nadmiernym natężeniem światła słonecznego. Zapewnią również prywatność oraz dodają pożądanego, domowego charakteru. Jest to zatem ozdoba typu dwa w jednym. Czy istnieją produkty, które mogą zastąpić ten ponadczasowy dodatek? Jak najbardziej! Szczególnie modne w ostatnim czasie rolety rzymskie, zdecydowanie przyciągają spojrzenia i pozostają w najnowszych trendach. Znakomicie chronią nas przed zbyt dużą ilością światła oraz bezapelacyjnie podkreślają postępowy charakter kuchni. Nienachalny styl produktów tego typu dopasuje się wzorowo do różnego rodzaju aranżacji – od tych w pełni nowoczesnych, po bardziej klasyczne i eleganckie.

Aranżacja okna w kuchni – co postawić na parapecie?

Im głębszy parapet, tym potencjalnie więcej możliwości w zakresie dekoracji okna kuchennego. Zaznaczmy jednak, że obszar ten nie powinien być przytłoczony, dlatego podczas planowania jakiejkolwiek kompozycji, stawiajmy na minimalizm. Na tak charakterystycznej i widocznej powierzchni najlepiej postawić elementy, które dodadzą otoczeniu świeżego klimatu. Najbardziej intuicyjną propozycją, która bardzo często zdobi parapety innych wnętrz, jednak w kuchni rzadko znajduje swoje zastosowanie, są kwiaty doniczkowe. Rośliny do tak specyficznej przestrzeni warto wybierać ostrożnie. W końcu panuje tutaj zazwyczaj nieco wyższa temperatura i większa wilgoć. W bogatym świecie roślin bez problemu znajdziemy okazy, które w takich warunkach będą czuć się doskonale! Śmiało postawimy na zioła takie jak mięta czy bazylia, które nie tylko będą się pięknie prezentować, ale okażą się również niesamowicie przydatnym elementem w trakcie gotowania. Jeśli jednak mamy ochotę na kwiaty kwitnące, to skrzydłokwiat lub monstera bez problemu odnajdą się w kuchennych okolicznościach.

Nowoczesna kuchnia z oknem – modernistyczne wnętrze

W celu podkreślenia nowoczesnej stylizacji wnętrza warto zrezygnować z klasycznych rozwiązań na rzecz tych nieco bardziej postępowych. Roślin doniczkowe z powodzeniem ustąpią miejsca minimalistycznym wazonom. Ich prosta forma w wersji solo lub z wypełnieniem, błyskawicznie doda naszemu otoczeniu przytulnego charakteru. Klasyczne zasłony i firany zastąpmy z kolei żaluzjami lub modnymi roletami rzymskimi, które również okażą się pomocne w zakresie regulacji naturalnego światła. Wzorowo ozdobią też otoczenie swoją subtelną i nienachalną stylistyką.

Zdj. główne: Chastity Cortijo/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.