Płyn czy kapsułki do prania

Płyn czy kapsułki do prania? – co lepsze

Środki do czyszczenia ubrań zmieniały swoją formę przez lata. Nawet teraz, producenci wciąż zaskakują nas coraz to nowszymi rozwiązaniami, które mają uczynić nasze życie prostszym, a samą pielęgnację odzieży znacznie efektywniejszą i szybszą. Ogromną popularnością cieszą się w ostatnim kapsułki do prania, które są określane mianem hitu wszechczasów. Czy wspomniana nowość wyprzedza alternatywne środki we wszystkich aspektach? Właśnie temu przyglądamy się w poniższym tekście, zachęcamy do lektury! 

Skuteczne pranie – przegląd dostępnych rozwiązań

Nie da się ukryć, że obecnie do wyboru mamy naprawdę dużo możliwości w zakresie środków do skutecznej pielęgnacji odzieży. Fani tradycji trzymają się klasyki i chętnie sięgają po proszek lub płyn do prania, które wykorzystywane są do czyszczenia ubrań od dziesiątek lat. Nowością, która podbija coraz więcej serc, są detergenty zamknięte w kompaktowej postaci kapsułki. Na pytanie, która forma jest najlepsza, nie da się niestety odpowiedzieć jednoznacznie. Aby móc przybliżyć się do jakichkolwiek argumentów za lub przeciw, należy oprzeć się na konkretnych przykładach. W zależności od tego, na jakim efekcie zależy nam najbardziej, optymalne rozwiązanie okazuje się inne. Każdą z wymienionych form cechują bowiem odmienne wady i zalety.

Płyn do prania – nieśmiertelna klasyka

Jak wspomnieliśmy już nieco wyżej, płyn i proszek to środki, które znane są nam od wielu lat. Chętnie sięgamy po nie w sklepach, gdyż jesteśmy do nich przyzwyczajeni. Nasze decyzje zakupowe nie zawsze są jednak w pełni uzasadnione i przemyślane. Na jakie korzyści możemy liczyć, decydując się na zakup wspomnianych detergentów? Nie ulega wątpliwości, że w zależności od konkretnej marki, klasyczny płyn do prania, proszek oraz osobny środek do płukania, wychodzą zazwyczaj nieco taniej, niż zakup opakowania kompaktowych saszetek. Podkreślmy jednak, że kalkulacja nie jest w tym przypadku tak oczywista. O ile opakowanie kapsułek żelowych do prania wypełnione jest precyzyjnie określoną liczbą porcji produktu, tak w przypadku wszelkich detergentów, czy to w formie płynów, czy proszku, liczba dawek nie jest tak dokładnie określona. Producenci często deklarują, na ile prań wystarczy dane opakowanie. Zauważmy jednak, że rzadko kiedy stosujemy się do tych zaleceń. Jeśli jednak podczas czyszczenia korzystalibyśmy z precyzyjnej miarki oraz wspomnianych zaleceń, wówczas okazałoby się, że po przeliczeniu duże opakowania środków czyszczących są znacznie tańsze od kapsułek.

Kapsułki do prania – kluczowe zalety

Każdy detergent ma swoje plusy i minusy. Do kluczowych zalet kapsułek do prania zdecydowanie należy zaliczyć wygodę użytkowania. To właśnie ona jest najpopularniejszym argumentem, który stoi za naszym wyborem tego typu produktu. Kolejnym walorem jest czystość urządzenia piorącego oraz łatwość stosowania kapsułek. Włożenie saszetki z detergentami do bębna maszyny jest bardzo proste i każdy poradzi sobie z tym bez problemu. Środki czyszczące w innej formie często związane są pytaniami, takimi jak: gdzie wlać płyn do prania? W końcu komór jest kilka. To z kolei wiąże się również z inną wadą tych klasycznych produktów, a mianowicie problemem z utrzymaniem pralki w nieskazitelnej czystości. W końcu proszek wsypywany nawet do odpowiedniej przegrody i tak bardzo często osadza się, przez co powoduje zabrudzenia, które z czasem przybierają bardzo nieestetyczną formę.

Wady kapsułek do prania

Niestety tak jak w przypadku wszystkiego, również pozornie idealne kapsułki do prania mają pewne wady. Wśród kluczowych minusów znajduje się ten związany z niewłaściwym rozpuszczeniem się saszetki utrzymującej wszystkie składowe. Do takiej sytuacji najczęściej dochodzi wtedy, kiedy wybrany do czyszczenia program bazuje na chłodnej, nieprzekraczającej 40 stopni wodzie. Powodem może być również zmniejszona wartość obrotów w czasie wirowania. Wyjmując pranie, które jest nie tylko niewłaściwie wyczyszczone, ale często również zabrudzone nie do końca rozpuszczoną kapsułką, ciężko nie ulec negatywnym emocjom. Kolejną wadą jest rodzaj detergentu umieszczonego wewnątrz saszetki. Jak powszechnie wiadomo, to proszek uznawany jest za najbardziej plamoodporny środek, który najlepiej radzi sobie z plamami na białych tkaninach. W tym momencie warto jednak podkreślić, że producenci znaleźli rozwiązanie tej kwestii, gdyż od niedawna na rynku dostępny jest także proszek w kapsułkach!

Pranie ubrań – płyn czy kapsułki? Podsumowując, wybór konkretnej formy detergentu warto uzależnić od naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli pranie nie należy do naszych ulubionych czynności, to kapsułki z pewnością sprawią, że proces ten będzie nieco szybszy i być może bardziej przyjemny. Osobom, które poszukują ekonomicznych rozwiązań, rekomendujemy jednak środki czyszczące w tradycyjnych formach płynnych lub sproszkowanych. Pamiętajmy jednak, że aby móc cieszyć się oszczędnościami finansowymi, musimy przestrzegać zaleceń producenta. Na oszczędnym stosowaniu środków zyska również natura, która nie zostanie obciążona zbędną ilością chemii.

Zdj. główne: No Revisions/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.