Jak zamontować zasłony na balkonie

Jak zamontować zasłony na balkonie?

Zbliżający się wielkimi krokami sezon letni to idealny moment na subtelną metamorfozę balkonu. Słoneczna pogoda skutecznie zachęca nas do przebywania na świeżym powietrzu. Aby móc cieszyć się w pełni walorami relaksu z widokiem na okolicę, warto zdecydować się na zasłony na balkon. Lekka, powiewająca na wietrze tkanina, skutecznie osłania nas od spojrzeń sąsiadów i nadmiernej ilości promieni słonecznych. Poniżej podpowiadamy, jak zamontować ten wyjątkowy dodatek, aby efekt był estetyczny i funkcjonalny.

Karnisz na balkon – hit czy kit?

Jednym z najbardziej intuicyjnych sposobów wieszania zasłon jest oczywiście ten bazujący na wykorzystaniu karnisza. Czy na balkonie element tego typu jest jednak dobrym pomysłem? Naszym zdaniem, jak najbardziej! Akcesorium daje nam mnóstwo możliwości. Jeśli zatem chcemy zdecydować się na zakup karnisza, to na początek upewnijmy się, że jego montaż jest możliwy. Na balkonach o nieregularnych kształtach i otwartej, niezabudowanej formie, taka opcja może okazać się niemożliwa do zrealizowania. Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przed zakupem konkretnego modelu, jest tworzywo, z którego karnisz jest wykonany. Podkreślmy bowiem, że warianty dedykowane do użytku wewnątrz pomieszczeń niekoniecznie sprawdzą się na świeżym powietrzu. Bezpieczną opcję stanowią produkty wyprodukowane z tworzyw sztucznych lub aluminium. Są lekkie i odporne na działanie warunków atmosferycznych, przez co nadają się znakomicie jako podstawa do aranżacji zasłony na balkon.

Na czym powiesić zasłony na tarasie lub balkonie?

Kolejnym sposobem, który możemy zarekomendować, jest wybór szyny. Podobnie jednak, jak w przypadku karnisza, tutaj również na początku należy zwrócić uwagę na architekturę balkonu. Jeśli mieszkamy na ostatnim piętrze w bloku, to prawdopodobnie metoda ta okaże się nietrafiona. Do zamontowania elementu tego typu jest nam niezbędny strop. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest oczywiście materiał, z którego wykonana jest szyna. Tutaj ponownie możemy polecić aluminium lub tworzywo PCV. W tym momencie warto zauważyć, że obie wspomniane metody mogą być wykorzystywane w podobnych warunkach. To z kolei przywodzi na myśl pytanie – który system jest lepszy? Nie ma na to jednej właściwej odpowiedzi, jednak jest to aspekt pozytywny! W podjęciu decyzji pomoże nam bowiem gust. Zauważmy, że zasłony na balkon cechują się różnymi wykończeniami. Modele z szelkami dedykowane są do karnisza i nie sprawdzą się w przypadku szyny. Jeśli więc podobają nam się tkaniny zwieńczone tego typu pętlą, to właściwym wyborem jest zakup karnisza.

Jak zamontować zasłony na balkonie w sposób szybki i łatwy?

Opisane powyżej metody wiążą się z ingerencją w ściany lub strop balkonu. Jeśli nie mamy możliwości lub po prostu nie chcemy decydować się na tak trwały sposób, to dobrym rozwiązaniem może okazać się karnisz rozporowy. Akcesorium to nie wymaga wiercenia, gdyż zgodnie z nazwą, opiera się na mechanizmie rozporowym. Oczywistym jest jednak, że jego mocowanie może odbyć się wyłącznie na dwóch przeciwległych ścianach. Co więcej, istotną wadą produktu tego typu jest obniżona wytrzymałość konstrukcji. Istnieje bowiem ryzyko, że w przypadku silniejszego wiatru zasłony spowodują upadek. Aby zminimalizować zagrożenie wynikające z wystąpienia takiej sytuacji, postawmy na lekkie zasłony, które obciążą karnisz w minimalnym stopniu.

Jak wybrać zasłony na balkon?

Bez względu na to, jak zamontujemy zasłony na balkonie, musimy pamiętać, że nie wszystkie dodatki tekstylne mogą być aranżowane na świeżym powietrzu. Modele dedykowane do użytku na zewnątrz istotnie różnią się od wariantów stosowanych w domowym zaciszu. Różnica polega oczywiście na tkaninie, z której dodatek jest uszyty. Oczywiste jest to, że welurowe zasłony zaciemniające z całą pewnością nie sprawdzą się w takich okolicznościach. Na szczęście w sklepach coraz częściej pojawiają się odrębne kategorie, w których bez problemu znajdziemy modele dostosowane do wykorzystania na dworze. To zdecydowanie ułatwia dokonanie właściwego wyboru! Jeśli jednak nigdzie nie widzimy wspomnianych oznaczeń, to ważną wskazówką może okazać się etykieta ze składem materiałowym. Jakie tkaniny są pożądane? Przede wszystkim sztuczne, takie jak poliester. Zasłony na balkon wykonane z tego typu tworzywa są wytrzymałe, odporne na różne warunki atmosferyczne, lekkie i atrakcyjne dla oka. Co więcej, nie ulegają gnieceniu, a w przypadku zamoknięcia bardzo szybko osuszają się pod wpływem wiatru.

Zdj. główne: Randy Fath/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.