Aranżacja małego ogrodu przed domem

Aranżacja małego ogrodu przed domem

Wyobrażając sobie przydomowy ogród, często przed naszymi oczami staje wielka połać zieleni usłana drzewami i krzewami. A co jeśli nie mamy do dyspozycji pokaźnych wymiarów terenu? Czy jesteśmy wówczas zmuszeni zapomnieć o pięknym pasie zieleni? Nic z tych rzeczy! Aranżacja małego ogrodu przed domem jest zadaniem niełatwym, jednak efekt może przynieść zaskakująco pozytywne rezultaty! Poniżej prezentujemy kilka kluczowych rad przydatnych w czasie komponowania wspomnianego obszaru.

Mały ogród – duże możliwości

Często wydaje się, że zaprojektowanie przydomowego pasa zieleni jest zadaniem prostym – w końcu przy małej powierzchni możemy zrealizować tylko część naszych pomysłów w ogrodzie. Naszym zdaniem jest tak jednak tylko pozornie – zaskakującą sprawą jest bowiem to, ile ciekawych koncepcji projektowych można zawrzeć na zaledwie kilku metrach kwadratowych przydomowej działki. Przede wszystkim musimy wiedzieć, w jaki sposób chcemy, aby wyglądał nasz ogród. Czy ma być on pełen kwiatów kwitnących. cieszących oczy niemal cały rok? A może chcemy postawić na krzewy i małe drzewka, wymagające nieco mniej pielęgnacji? Oczywiste jest, że decyzję należy podjąć jeszcze przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac. Jeśli wybór jest dla nas ciężki, wówczas dobrym kryterium ułatwiającym rozstrzygniecie co do określonej koncepcji, jest przyjrzenie się naszym potrzebom i możliwościom – zarówno tym dotyczącym nas samych, jak i przestrzeni. Osoby zabiegane, które nie chcą poświęcać zbyt dużo czasu i uwagi swojej aranżacji ogrodu przed domem, zdecydowanie powinny zrezygnować z kompozycji wypełnionych roślinami potrzebującymi nieustannego doglądania. Sam teren często dyskwalifikuje lub utrudnia realizację pewnych pomysłów. Przykładem mogą być tutaj fontanny i oczka wodne, które wymagają większej ilości miejsca pod montaż instalacji.

ABC początkującego ogrodnika – o czym pamiętać podczas aranżacji małego ogrodu?

Najważniejszym elementem ogrodu są bez wątpienia rośliny. Przed wyborem konkretnych gatunków należy sprawdzić, jakich warunków potrzebują sadzonki, aby mogły rosnąć i rozwijać się bez większych przeszkód. Kwestia gleby jest częściowo elastyczna, gdyż w przypadku nie najlepszej jakości ziemi, podłoże można częściowo wymienić lub wzbogacić o żyzne, dostępne w sklepach ogrodniczych. Ważnym czynnikiem, na który nie mamy już żadnego wpływu, jest kwestia oświetlenia – w przypadku, gdy nasz ogródek jest silnie zacieniony, nie najlepszym pomysłem będzie sięgnięcie po gatunki lubiące zwiększoną ekspozycję na promienie słoneczne. Co więcej, kwiaty i krzewy warto sadzić tak, aby nie przeszkadzały sobie w swobodnym dostępnie do światła. Kolejnymi ważnymi zagadnieniami są czas i chęci, jakie możemy poświęcić do uprawy przydomowej działki. Jeśli wiemy, że prowadzenie ogródka może być dla nas dużym wyzwaniem, wówczas niekoniecznie musimy rezygnować z pasa zieleni wokół domu. Trawa jest zawsze dobrym wyborem, gdyż nawet niewielki obszar tego typu zapewnia nam miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Naturalny dywan nie wymaga również czasochłonnej opieki – wystarczy raz na jakiś czas podciąć go oraz w razie potrzeby nawodnić.

Aranżacja ogrodu przed domem ­– dodatki warte uwagi

Na rynku dostępne są niezliczone produkty, które ułatwiają, a często po prostu umożliwiają osiągniecie wymarzonych efektów. Osobną kategorię stanowią również wszelkiego rodzaju dodatki dekoracyjne, które wnoszą do tej specyficznej przestrzeni dodatkowy element ozdobny. Absolutnym hitem ostatnich sezonów są lampki ogrodowe. Błyskawicznie uatrakcyjniają wygląd każdego zielonego zakątka. Dzięki popularnym obecnie modelom solarnym, zmartwienia dotyczące zasilania można odłożyć na bok, gdyż do prawidłowego działania wystarcza im światło słoneczne. Lampki ogrodowe nie tylko pomogą nam odnaleźć wieczorem drogę do domu, ale pozwolą również cieszyć się wyjątkowym wyglądem ogrodu – również po zachodzie słońca! Ciekawe rozwiązanie, które także możemy polecić do małego ogrodu, stanowi ponadczasowa huśtawka i modny hamak brazylijski. Oba elementy mogą być podwieszane na drzewie, dzięki czemu nie zajmą dodatkowego miejsca na ograniczonej przestrzeni. Takie dodatki z pewnością pokochają zarówno dzieci, jak i dorośli!

Zdj. główne: Robin Wersich/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.