Prace w ogrodzie w sierpniu - co jeszcze musisz zrobić?

Prace w ogrodzie w sierpniu – co jeszcze musisz zrobić?

Korzystając z ostatnich promieni ciepłego, letniego słońca, mamy okazję ostatecznie uporządkować ogród przed chłodniejszymi miesiącami. Jak najlepiej przygotować swój prywatny teren zielony u schyłku sezonu? Właśnie na to pytanie odpowiemy w niniejszym wpisie – zachęcamy do lektury!

Sierpień a koszenie trawnika

Koszenie trawy to idealny punkt, którym możemy rozpocząć sezonowe prace w ogrodzie. Ponieważ w najbliższych miesiącach wzrost trawy będzie stopniowo zwalniał, częstotliwość tego zabiegu ulegnie znaczącemu obniżeniu. Ponieważ sierpień to miesiąc, w którym pogoda może być zróżnicowana, lepiej jest zastosować się tu do ogólnej zasady podcinania w trakcie upałów. W sezonie letnim trawnik nie powinien być ścinany niżej niż 6 cm wysokości. Z uwagi na ograniczone opady, naturalny dywan może potrzebować w tym czasie dodatkowego nawadniania.

W słoneczne dni podlewanie warto odłożyć do późnego popołudnia. Prace w ogrodzie, w tym w szczególności zraszanie roślin w porze ekspozycji na intensywne słońce, mija się po prostu z celem. Jest tak, ponieważ nagrzane podłoże i ciepłe promienie powodują błyskawiczne parowanie wody. W kwestii nawożenia warto podkreślić, że sierpień to moment, w którym rozpoczynamy stosowanie nawozów jesiennych. Zmniejszona ilość azotu i przewaga potasu zastosowana w takich mieszankach, skutecznie przygotowuje trawnik do sezonu zimowego.

Pielęgnacja roślin ogrodowych przed zimą

Sierpień to miesiąc, w którym warto poświęcić czas na odchwaszczenie rabatek oraz usunięcie wszelkich przekwitających kwiatostanów. W ten sposób nie tylko pobudzamy roślinę do wzrostu, ale zmniejszymy też ryzyko gnicia opadających fragmentów. Dzięki temu zwiększamy szansę na ich ponownie zakwitnięcie – i to jeszcze w bieżącym roku! Analogicznego zabiegu wymagają drzewa i krzewy. Tak zwane cięcia prześwietlające, zarówno w przypadku drzewek owocowych, jak i pnączy winorośli, ułatwią dojrzewającym na gałęziach owocom dostęp do dostatecznej ilości światła.

Krzewy, w szczególności iglaste, spowalniają wegetację wcześniej niż rośliny liściaste. W związku z tym, w sierpniu pomijamy w ich przypadku krok nawożenia, jednocześnie nadal obficie je podlewając. Wykonujemy także ostatnie w tym sezonie strzyżenie żywopłotów oraz zasadzamy zaplanowane wcześniej iglaki. Sadzenie w tym okresie umożliwia sprawne ukorzenienie się roślin jeszcze przed pojawieniem się mrozów.

Zbiór plonów – ostatni szlif

Sierpniowe prace w ogrodzie, choć najczęściej uważane już za fragment jesiennej rutyny, wciąż upływają w znacznej mierze pod znakiem zbiorów. U schyłku sezonu przyjrzyjmy się uważnie dojrzewającym na krzewach i drzewach owocom. Dojrzałe okazy zrywamy i odpowiednio zabezpieczamy lub zabieramy do domu. Na tym etapie warto zapoznać się również z prognozą pogody w ujęciu długoterminowym. Jeśli w ciągu najbliższych tygodni planowane są częste opady, to zbiór owoców i niektórych warzyw warto będzie przyspieszyć. Wielodniowe ulewy mogą bowiem powodować, że przepełnione wodą okazy staną się niezdatne do spożycia lub po prostu niesmaczne.

Zdj. główne: Jeremy Boley/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.