Jak urządzić mały salon? - Kanapa, stolik z krzesłem, biurko i szafka w małym przytulnym pomieszczeniu

Jak urządzić mały salon?

Profesjonalni dekoratorzy wnętrz potrafią nawet z niewielkich przestrzeni stworzyć wyjątkowe i atrakcyjne kompozycje, które okazują się również bardzo praktyczne w życiu codziennym. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak urządzić mały salon, to świetnie się składa! W poniższym tekście umieściliśmy kilka sprawdzonych sposobów i dobrych praktyk, które pomogą Ci osiągnąć wspomniany cel.

Jak urządzić mały salon? Postaw na jasne kolory i pastelowe odcienie

Kolor na ścianach to oprawa naszego wnętrza. To właśnie do barwy znajdującej się w tym miejscu powinny być dopasowane wszelkie meble i dodatki stanowiące wyposażenie. Wybór farby jest zatem bardzo istotny i nie powinien być przypadkowy. Na jaki kolor warto się zdecydować, jeśli chcemy urządzić mały salon w bloku? Wszelkie jasne odcienie będą jak najbardziej dobrym pomysłem. Beże, szarości, ale również błękity i subtelne zielenie, to dobra propozycja. Delikatne barwy sprawiają, że wnętrza wydają się bardziej przestrzenne i pełne blasku. Ten prosty trik rekomendujemy wykorzystać również w odniesieniu do wyposażenia.

Aranżacja małego salonu to sztuka, jednak każdy z nas może to zrobić dobrze! Jeśli mamy ochotę na nieco bardziej intensywną barwę swojej oprawy, to pomalujmy na nią tylko jedną, wybraną ścianę – najlepiej taką, na którą pada najwięcej światła słonecznego. Aby odciążyć kompozycję sięgnij wówczas po białe meble. Taki kontrast będzie ciekawy dla oka, a sam efekt nie pomniejszy wizualnie otoczenia.Mały salon – podział na strefy

Jak urządzić mały salon z podziałem na strefy? Przed przystąpieniem do aranżacji warto dokładnie rozplanować podział pomieszczenia. Jeśli w pokoju dziennym musi się znaleźć obszar jadalniany i wypoczynkowy, to zwróćmy uwagę na ukształtowanie przestrzeni. W przypadku, gdy mamy do czynienia z otwartym wnętrzem, pozbawionym wnęk lub wystających, stałych elementów, projekt można oprzeć na indywidualnych upodobaniach. Do wyznaczenia konkretnych stref wystarczą nam meble. W każdej z dwóch części powinny znaleźć się wyłącznie te elementy wyposażenia, które odpowiadają charakterowi danego obszaru. Trikiem wartym zapamiętania jest ustawianie wszelkich wielkogabarytowych segmentów z daleka od centrum.

Mały salon ze stołem i czterema krzesłami
Jak urządzić mały salon ze stołem? – Zdj.: Pickawood/unsplash.com

Jak urządzić mały salon ze stołem w takim wypadku? W myśl wspomnianego sposobu mebel jadalniany warto ustawić tuż obok ściany. Dzięki temu wnętrze nie tylko nie ulegnie optycznemu pomniejszeniu, ale jednocześnie poruszanie się po nim wciąż będzie wygodne.

Mały salon w bloku – jakie meble wybrać?

Aranżacja małego salonu to swoista układanka, w której każdy element musi znaleźć swoje perfekcyjne miejsce. Chcąc zadbać o najlepszy, przestrzenny efekt, postaw na meble o konstrukcji wielofunkcyjnej. Wielozadaniowe wyposażenie pozwala na uniknięcie nadmiernego obciążenia wnętrza dodatkowymi elementami. Doskonałym przykładem jest tutaj sofa z funkcją spania. Za dnia służy jako wygodne siedzisko, z kolei wieczorem zmienia się w komfortową leżankę dla domowników! Podczas wybierania umeblowania do małego salonu warto stawiać również na konstrukcje niskie i wąskie. Dzięki nim ściany pozostają odsłonięte, a światło bezproblemowo wypełnia cały pokój. 

Jak urządzić mały salon? Najlepiej w stylu skandynawskim

Czy istnieje sekret odnoszący się do tego, jak urządzić mały salon w bloku? Naszym zdaniem tak i udało nam się go odkryć! Uniwersalnym rozwiązaniem, które posłuży jako drogowskaz podczas urządzania niewielkiego pokoju dziennego, jest styl skandynawski. Inspiruje nas prostotą, która łączy się z funkcjonalnością. Wspomniane cechy są widoczne nie tylko w meblach scandi, ale również całych pomieszczeniach aranżowanych zgodnie z postulatami północnoeuropejskiej estetyki. Plany i konstrukcje muszą spajać w sobie piękno i praktyczność codziennego użytkowania. Elementem charakterystycznym jest również paleta barw. Wszelkie rozwiązania zgodne ze skandynawskim podejściem do projektowania bazują na jasnych kolorach i drewnianych akcentach. Jeśli zatem zastanawiasz się, jak urządzić mały salon, aby mieć pewność, że efekt będzie doskonały, postaw na scandi!

Zdj. główne: Patrick Perkins/unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.